ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΙΕΡΟΝ ΤΕΜΕΝΟΣ ΣΠΛΑΝΤΖΙΑΣ-Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΙΝΑΡΕ

ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΟΥ ΝΑΟΥ

1205:Αρχίζει η κατασκευή της εκκλησίας.

1320: Ολοκληρώνεται η κατασκευή.

1645:Μετατρέπεται σε τζαμί από τους Τούρκους.

1918:Επανέρχεται στην ορθόδοξη λατρεία.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ με τον π. Εμμανουήλ Μπλαζάκη.

-Χρόνια  πολλά,  πάτερ Μανόλη.

-Ευχαριστώ  πάρα  πολύ  παιδιά  κι  εσείς  να  έχετε  πολλά  πολλά   χρόνια  και  καλή  πρόοδο.

-Ευχαριστούμε.

(Συστηνόμαστε).

1.    Πώς λέγεται η τοποθεσία του ναού;

Η τοποθεσία του ναού λέγεται Σπλάντζια ή Άγιος Νικόλαος Χανίων.

2.    Πότε χτίστηκε ο ναός;

Χτίστηκε το  1320 επί   Ενετών.

3.    Σε ποιον άγιο ή αγίους είναι αφιερωμένος; Πότε πανηγυρίζει;

Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΗΜΕΡΑΗ εκκλησία  μας   είναι  τρίκλιτη. Το  μεσαίο  κλίτος  τιμάται   στη  μνήμη  του  Αγ. Νικολάου  που  γιορτάζει   στις  6  Δεκεμβρίου. Το  δεξιό   κλίτος   τιμάται   στη  μνήμη  των   Αγ. Τεσσάρων   Νεομαρτύρων  οι  οποίοι   μαρτύρησαν  το  1821  απ’  τους  Τούρκους   που  γιορτάζεται   στις    28  Οκτωβρίου. Το  αριστερό    κλίτος   τιμάται   στη  μνήμη  της   Αγ.   Αναστασίας  της   Φαρμακολυτρίας  η  οποία   γιορτάζει   στις    22  Δεκεμβρίου.

4.    Με ποιο ρυθμό έχει χτιστεί;

Η εκκλησία είναι ρυθμού βασιλικής.

5.    Ποιες περιοχές – συνοικίες εξυπηρετεί;

Εξυπηρετεί    τη    περιοχή   της    Σπλάντζιας, κάτω  Κουμ Καπί  και του Ελ.  Βενιζέλου.

6.    Πόσα τ.μ. καλύπτει; Επαρκεί ο χώρος του για τους ενορίτες;

Είναι  μεγάλος και  περισσεύει.

7.    Πόσοι και ποιοι ιερείς υπηρετούν στο ναό;

Τώρα, στην  εκκλησία,  είμαστε  δύο  ιερείς. Ο  προϊστάμενος  του  ναού είναι  ο  πάτερ  Εμμανουήλ  Μπλαζάκης  με 37 χρόνια   υπηρεσίας   στο  ναό   και ο  πατήρ   Νικόλαος Λαδόπουλος με 2 χρόνια στο ναό.

8.    Ποια είναι η μόρφωση των ιερέων;

Υπάρχουν  Ιερείς οι οποίοι έχουν τελειώσει το γυμνάσιο την εκκλησιαστική σχολή η οποία   είναι   επτατάξια    και    υπάρχουν ιερείς οι  οποίοι    έχουν    τελειώσει     το     πανεπιστήμιο  και ιερείς    οι  οποίοι    έχουν    τελειώσει    την ανωτέρα  σχολή.

9.    Πόσοι ψαλτάδες υπηρετούν στο ναό;

Δυο  ψαλτάδες υπηρετούν    στο    ναό:  ο  δεξιός   ιεροψάλτης    και   ο αριστερός   ιεροψάλτης  και  υπηρετούν  και   βοηθοί.

10.                       Ποια είναι η μόρφωση των ψαλτάδων;

Έχουνε  πάει   σε  σχολή  βυζαντινής  μουσικής  κι   έχουν  πάρει  το  πτυχίο  τους.  Έχουν  και  καλή  φωνή.

11.                       Ποια είναι η διαφορά μας των ορθόδοξων χριστιανών από τους καθολικούς;

Μεγάλη διαφορά  η οποία είναι το Πιστεύω. Αυτοί δεν το πιστεύουνε παρά έχουν το Φιλιόκβε, και του Πατρός δε λένε και του Αγίου Πνεύματος.

12.                       Τι άλλο βοηθητικό προσωπικό έχει ο ναός για τις ανάγκες του;

Είναι ο νεωκόρος, ο οποίος επιβλέπει την εκκλησία, οι εκκλησιαστικοί σύμβουλοι, οι κυρίες του συλλόγου οι οποίες ενδιαφέρονται για τον ευπρεπισμό, τον καλλωπισμό της εκκλησίας.

13.                       Πώς διοικείται ο ναός;

Με το συμβούλιο, τους εκκλησιαστικούς συμβούλους τους προτείνει ο ιερέας και η μητρόπολη τους διορίζει. Το εκκλησιαστικό συμβούλιο είναι οκταμελές με 4 τακτικούς και 4 αναπληρωματικούς. Πρόεδρος είναι ο ιερέας της κάθε εκκλησίας.

14.                       Υπάρχουν βιβλία ή άλλες πηγές για να πάρουμε περισσότερα στοιχεία;

Είχαμε κυκλοφορήσει παλιότερα την ιστορία του Αγ. Νικολάου  αλλά έχει εξαντληθεί.

15.                       Ποια ιστορικά κειμήλια υπάρχουν ή φυλάσσονται στο ναό;

Μία εικόνα   που  βρέθηκε  στο δάπεδο  της  εκκλησίας και  η εικόνα  αυτή είναι   ο  Άγιος  Ιωάννης  ο  Πρόδρομος.

16.                       Ποιο είναι το κοινωνικό έργο της ενορίας; Πώς το επιτελεί;

Παιδιά  εδώ  στην εκκλησία   μας  όπως  ακούτε  τα συσσίτια και έχει  το  φιλόπτωχο  ταμείο   ελεημοσύνης.  Προσφέρει σε πολλούς ανθρώπους που έχουν  μεγάλη  ανάγκη  καθημερινά, δίνει και χρηματικό ποσό. Έχουμε  ένα  παιδί  που  φοιτά  στην Εκκλησιαστική Σχολή στην Καρδίτσα  για  το  οποίο  πληρώνει   τα  έξοδα  η   εκκλησία και για   δύο  άλλα  παιδιά  ορφανά. Το  ένα  είναι  στην  Αγγλία  και  σπουδάζει  και  το  άλλο  στην  Πάτρα,  η  εκκλησία  φροντίζει  για  τη  συντήρηση  αυτών  των  παιδιών, την οικονομική ενίσχυση.

17.                       Γιατί  υπάρχει  ο Μιναρές;

Όταν  το  1300  ήρθαν  οι  Ενετοί  έχτισαν την εκκλησία  μετά  ήρθαν  οι Τούρκοι 1640  και  κατέλαβαν  την  εκκλησία, επειδή ήταν πολύ μεγάλη την έκαναν  τζαμί και  έχτισαν  το  Μιναρέ. Το 1918 έφυγαν οι Τούρκοι κα έγινε πάλι ορθόδοξη εκκλησία.

18.                       Θα μας πείτε μας την ιστορία του Αγίου Μελχισεδέκ, που διαβάσαμε στον πλάτανο της πλατείας;

«Στις  19  Μαΐου   του  1821  οι   Τούρκοι    εκρέμασαν    σ’ αυτόν    τον    πλάτανο    τον    επίσκοπο  Κισσάμου  Μελχισεδέκ τον  Καλλίνικο   Ιεροδιάκονο   εκ  Βερροίας.

Αιωνία   η  μνήμη   των  Μαρτύρων».

Παιδιά μου όλη η Κρήτη έχει την ιστορία της, παλαιότερα και νεότερα, όπως όλη η Ελλάδα, είναι μαρτυρική. Το  1821, την ημέρα της Αναλήψεως, οι Τούρκοι συνέλαβαν τον επίσκοπο  Μελχισεδέκ στην Κίσσαμο, ο οποίος ήταν εκεί δεσπότης και το διάκο του, τον  Καλλίνικο, τους δίκασαν και τους έφεραν εδώ στον ιστορικό πλάτανο και τους κρέμασαν.  Όχι μόνο τον επίσκοπο αλλά και πολλούς ιερείς και πολλούς λαϊκούς ανθρώπους τους φέρνανε εδώ στον πλάτανο και τους κρεμούσαν. Σήμερα η εκκλησία τους έχει ανακηρύξει αγίους  τον επίσκοπο Μελχισεδέκ και τον Καλλίνικο. Παλαιότερα θυμάμαι ότι κάτω από τον ιστορικό πλάτανο τελούσαμε αρχιερατική λειτουργία, σήμερα δεν τελείται λειτουργία. Η εκκλησία τους μνημονεύει και δεν γίνεται επιμνημόσυνη δέηση.